آموزش کار با ابزار Conversions در گوگل آنالیتیکس Google Analytics

کار با ابزار Conversions در Google Analytics

Conversions به این معنی می باشد که آیا کارهایی که از کاربران انتظار داریم در سایت  انجام می شود ؟ در این قسمت می توانید اطلاعات بسیار جالبی بدست آورید ولی لازم است که قبل از کار با این قسمت با نحوه ی ایجاد Goal آشنا باشید و Goal های سایتتان را ایجاد کرده باشید،لذا ابتدا آموزش تصویری ایجاد Goal در گوگل آنالیتیکس را مطالعه کنید. از قسمت Conversions بر روی Goals و زیر مجموعه ی Overview کلیک نمایید. در Overview می توانید یک آمار کلی از سایر زیر بخش های Goals را مشاهده کنید.


در  بخش Goal URLs می توانید Location هایی که Goal ها در آن ها ثبت شده است را ببینید. از این طریق می توانید ببینید کدام مطلب شما بهتر عمل کرده و این نوع پست ها را بیشتر مدنظر داشته باشید.
 

 بخش Reverse Goal Path مسیری که یک کاربر طی کرده تا Goal را ثبت کند به صورت معکوس نمایش می دهد.
بخش های Funnel Visualization و Goal Flow با توجه به اینکه برای Goal خود Funnel تعریف کرده باشید و فقط در این صورت این 2 مورد قابل استفاده خواهند بود. به این علت که  در تعریف Goal از Funnel استفاده نکردیم یک تصویر نمونه که در پایین می بینید  را برایتان توضیح خواهیم داد.
این تصویر Funnel مربوط به یک فروشگاه اینترنتی می باشد که مراحل خرید را مرحله به مرحله نمایش داده است. خطوط سبز رنگ نشانگر تعداد کاربرانی است که به مراحل بعدی رفته اند و خطوط قرمز رنگ همان Drop-offs یا میزان پرش کاربران بوده است . از طریق این بخش می توانیم صفحاتی که ریزش کاربران زیادی داشته را تشخیص داده و پس از بررسی مشکلاتی که منجر به ترک کاربران شده را رفع نماییم.
بخش Goal Flow نیز با توجه به اینکه  برای Goal هامون Funnel تعریف نشد این مورد را نیز به صورت مختصر از روی یک تصویر توضیح می دهیم. در بخش Goal Flow نیز می توانید ببینید از چه Source هایی ورودی به سایت شما آمده است و اینکه از کل ورودی ها چه میزان از Step1 به Step2 و در نهایت به Sales رسیده اند. در این مسیر ها به صورت معمول نباید بازگشت به مرحله های قبلی داشته باشیم و برای وب سایت های معمولی این موضوع یک مشکل است که چرا کاربران از Step2 به Step1 برگشت داشته اند. البته این موضوع نیز می تواند در برخی سایت ها با توجه به طراحی آن سایت طبیعی باشد. در این قسمت نیز باید میزان ریزش کاربران در مراحل مختلف را بررسی نموده و رفع شود.


 با ورود به  بخش Multi-Channel Funnels ، نمودار Conversions را مشاهده خواهید کرد.
در زیر نمودار عبارتی با نام Assisted Conversions وجود دارد که به این معنی می باشد که به عنوان مثال کاربری از مسیر ایمیل وارد وب سایت شده و سایت را ترک کرده سپس چند روز بعد از طریق یک بنر وارد سایت شده و اکنون اگر Conversion انجام شود ، ایمیل بعنوان Assisted Conversion و بنر بعنوان Conversion محاسبه می شود. در واقع یک Assisted Conversion را می تواند یک Conversion کمکی در نظر گرفت.

پایین تر از این بخش MCF Channel Grouping قرار دارد که آمار را مشاهده کنید و هم چنین از طریق نمودار دایره ای همپوشانی channel ها را مشاهده کرد.

بر روی گزینه ی Multi-Channel Funnel>Assisted Conversions کلیک نمایید:
در این بخش می توان آمار و جزئیات  کاملی از Channel های مختلف را مشاهده کنید. گزینه ی Assisted/last or direct conversion نیز دارای مقادیر مختلفی می باشد. اگر عدد برابر با 1 باشد بدین معنی است که به همان اندازه که Assisted شده Goal هم ثبت شده ، اگر پایین تر از 1 باشد بدین معنی است که بیشتر Directly وارد شدند و Conversion ثبت شده تا اینکه به صورت Assisted باشد و اگر بالاتر از 1 باشد بدین معنی می باشد که بیشتر Assisted شده تا اینکه last or Direct Conversion شده باشد. Last or Direct Conversion بدین معنی است که آخرین Interaction کاربر محاسبه شده است.

مثلا اگر کاربری از طریق بنر وارد سایت شد و Conversion انجام داد، بنر به عنوان last or Direct Conversion کاربر محسوب شده و اگر قبلا از طریق ایمیل وارد شده باشد نیز ایمیل بعنوان Assisted Cinversion محاسبه می گردد.

برای ساخت یک channel جدید در این بخش از منوی بالایی جدول بر روی Channel Grouping کلیک کنید و جهت ایجاد نسخه ی کپی گزینه ی Copy MCF Channel Grouping template را انتخاب نمایید تا همان موارد قبلی به صورت پیشفرض بماند و موارد جدید را به آن ها اضافه کنیم.

در صفحه ی Create or Edit Channel Grouping بر روی +Define a new Channel کلیک نمایید.
 در این قسمت یک Channel  ایجاد می کنیم.بنابر این در قسمت Define Rules گزینه ی Ad content را بر روی Source قرار می دهیم و Contains را بر روی Anetwork تنظیم می کنیم و در آخر بر روی Done کلیک میکنیم و Save.
حال  یک ردیف  به جدول MCF دوم که ایجاد کردیم اضافه شده است که با مرور زمان آمار این بخش نیز تغییر می کند.
بر روی Top Conversion Paths کلیک کنید:در این بخش می توان  مسیری که یک کاربر برای انجام Conversion طی می کند را مشاهده کرد. حتی می توان تعداد دفعات و مسیر ها را به صورت دقیق مشاهده کرد. این مراحل می تواند زیاد باشد بر این اساس که کاربران به راحتی به شما اعتماد کنند یا چندین بار و از طریق مختلف وارد وب سایتتان شوند.
بر روی Time Lag کلیک نمایید:
این بخش تعداد روزهایی را نمایش می دهد تا یک Conversion انجام شده باشد. برای مثال چند درصد از کاربران در همان روز اول Conversion انجام داده اند و چند درصد پس از مثلا 3 روز و … که این موضوع می تواند در برنامه های بلند مدت  سایت ما موثر باشد.
بر روی Path Length کلیک نمایید:
این مورد برای شما تشریح می کند که یک Conversion در چند مرحله انجام شده است. Funnel هایی که در Top Convert Path دیدیم نشان داده بود کاربران چندین مرحله را طی کرده بوند تا Conversion انجام شده بود، در این قسمت نیز مشخص می باشند و کاربرانی که در همان دفعه ی اول Conversion ثبت کرده اند نیز مشخص می باشد، البته برای مشاهده نمودار های بالا ابتدا باید ابزار گوگل آنالیتیک را بر روی سایتتان نصب و فعالسازی نمایید، اگر گوگل آنالیز هنوز بر روی سایتتان فعال نیست می تواتید از آموزش نصب گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.