Goal و کاربرد های آن

Goal  و  کاربرد های  آن در گوگل انالیتیکس

Goal معیاری برای سنجش عملکرد وب سایت است. تا وقتی یک Goal تنظیم نکرده باشیم نمی توان متوجه شد که وب سایت  به چه میزان عملکرد خوبی داشته است. فرض کنید ، یک Goal می تواند اهداف وب سایت و کسب و کار شما باشد. مثلا Goal برای یک وب سایت فروشگاهی می تواند خرید یا پرداخت باشد، می تواند Sub Scribe کردن خبرنامه ی ایمیلی  یا حتی عضویت در سایت باشد.
با یک مثال آموزش ساخت Goal را شروع می کنیم؛ فرض کنید ما یک صفحه ی عضویت به ازاء دریافت یک فایل دانلودی داریم، زمانیکه کاربر آدرس ایمیل خود را
وارد نموده و بر روی عضویت کلیک می کند، به صفحه ی ثابتی به منظور تشکر از عضویت مخاطب و راهنمایی جهت ادامه ی روند دانلود منتقل می شود. با ورود کاربر به این صفحه که اصطلاحاً صفحه ی تشکر از مشتری گفته می شود، برای ما یک Goal محسوب خواهد شد. برای ثبت این Goal در گوگل آنالیتیک مراحل زیر را دنبال نمایید:
1-در اکانت گوگل آنالیتیک خود، وارد منوی Admin از نویگیشن بالای صفحه شوید
2-از قسمت View ، گزینه ی Goals را انتخاب نمایید
دقت کنید در این قسمت محدودیت ایجاد Goal دارید که گوگل آنالیتیک به شما برای ایجاد فقط 20 Goal اجازه می دهد و Goal های ایجاد شده را نیز نمی توان حذف نمود پس در ایجاد Goal های ضروری و صحیح دقت نمایید

3-برای ایجاد یک Goal جدید بر روی New Goal کلیک کنید
حال مطابق شکل زیر عمل کنید
Goal Setup: در این مرحله باید نحوه ی اعمال تنظیمات Goal را انتخاب کنید. می توان از Template استفاده کرد. بر روی Continue کلیک کنید.
Goal Description: در این قسمت موارد زیر را تکمیل کنید
Name: در این قسمت یک نام دلخواه برای Goal خود تایپ کنید.

Goal Slot ID: در این قسمت می توانید یک ID برای Goal جدید خود انتخاب کنید. ترجیحا به صورت پیشفرض بماند.

Type: در این قسمت می بایست نوع Goal جدید را تعیین نمایید.

Destination: با انتخاب این گزینه می توانید Goal خود را یک آدرس ثابت تعریف کنید بدین صورت که با هدایت مشتریان به این مسیر یک Goal ثبت شود. 
Duration: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید در صورتیکه مشتری در سایت شما فرضاً به میزان 5 دقیقه حضور داشت یک Goal ثبت شود.
Pages/Screens Per Session: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید در صورتیکه یک کاربر در سایت شما فرضاً از 3 صفحه بازدید کرد یک Goal ثبت شود.
Event: با انتخاب این گزینه می توانید مشخص کنید با ایجاد یک رویداد فرضاً پخش یک ویدئو ، یک Goal ثبت شود.
ما در این آموزش با توجه به اینکه میخواهیم Goal ما بر اساس ورود کاربر به یک صفحه ی ثابت تشکر از عضویت باشد، گزینه ی اول Destination را انتخاب می کنیم. بر روی Continue کلیک نمایید.

Goal Details: در این قسمت موارد زیر را تکمیل کنید:
لیست کشویی Destination ؛ این قسمت بدین معنا می باشد که می خواهید URL شما به چه صورت باشد، Equals to (دقیقا مشابه مسیر وارد شده )، Begins With (شروع با مسیر وارد شده) ، Regular Expression (یک عبارت ، در این مورد در گوگل سرچ کنید بسیار وسیع می باشد)
اگر به حروف کوچک و بزرگ حساس می باشد تیک Case sensitive را فعال کنید.

Value: با فعال کردن این گزینه می توانید به Goal شما هر بار که ثبت می شود یک ارزش داده می شود. از این گزینه زمانی استفاده می شود که Goal زده شده دارای یک ارزش مشخص برای شما باشد، برای مثال خرید یک مقاله برای ما 3000 تومان ارزش یا Value دارد. البته نکته ای هست که واحد پولی ریال را ندارد ولی می توانید در تنظیمات گوگل آنالیتیک واحد پولی پیش فرض را تغییر دهید.
به این دلیل که لینک ما فقط تشکر از مشتری هست و در واقع ارزشی ثبت نمی شود این گزینه را فعال نمی کنیم.

Funnel: این گزینه برای زمانی مناسب است که یک کاربر لازم است مسیری چند قدمی را برای ثبت Goal طی کند. برای مثال وقتی Goal شما اتمام فرآیند خرید در فروشگاه اینترنتی تان باشد ، می توانید از Funnel استفاده کنید و مراحل خرید مثل add to card>Review>Choose را به این قسمت اضافه کنید که البته مسیر هایی که وارد می کنید باید کاملا صحیح و با دقت وارد شود.
در آخر بر روی Verify This Goal کلیک کنید.
درگام بعدی یک درصد را بعنوان conversion rate یا نرخ تبدیل به شما می دهد. این درصد باید معقول و دارای یک عدد باشد و در صورتیکه موارد فوق را صحیح وارد نکرده باشید 0% را مشاهده خواهید نمود. نرخ تبدیل با تقسیم تعداد بازدید بر تعداد Goal های ثبت شده بدست می آید و معیاری جهت تشخیص عملکرد کسب و کار شما می باشد که به شما نشان می دهد کسب و کارتان چقدر خوب کار می کند
پس از نمایش conversion rate بر روی Save کلیک نمایید