آموزش نصب گوگل انالیتیکس

مرحله به مرحله با فعال سازی گوگل آنالیتیکس

يکي از سرويس‌هاي گوگل که به شما اجازه مي‌دهد تمام آمارهاي وب‌سايت خود را به بهترين شکل دنبال کنيد، گوگل آناليتيکس يا گوگل آناليتيک است. به کمک اين ابزار مي‌توان از: تعداد بازديدکننده سايت و زماني که در سايت شما مي‌گذارنند مطلع شد.ترافيک اصلي شما اعم ازترافيک مستقيم، جستجو و ارجاعي را مشخص مي کند.مخاطبان اصلي سايت شما ،شهرهايشان و علايق انها در صفحات خاصي از سايت شما از ديگر امکانات اين سرويس است
درابتدا به يک حساب گوگل نياز داريد.توجه داشته باشيد که اين حساب گوگل قرار است بر اطلاعات صفحه آناليز، کنترل کامل داشته باشد و بنابراين بهتر است که به آن مطمئن باشيد و شخص ديگري به آن دسترسي نداشته باشد. همچنين گوگل به شما اجازه مي‌دهد تمام وب‌سايت‌ها و البته برنامه‌هاي گوشي خود را از طريق يک حساب آناليتيکس بررسي کرده و لازم به ايجاد چندين حساب نيست. شما حتي مي‌توانيد چندين حساب گوگل را به يک حساب آناليتيکس متصل کنيد تا همکاران شما نيز به اطلاعت دسترسی داشته باشد
 درابتدا به دو پیش نیاز احتیاج دارید:
1-اکانت گوگل
2-کانکشن VPN که به دلیل تحریمات برای ip ایران غیر قابل دسترس می باشد

در گام سوم به صفحه گوگل آناليتيکس رفته و گزينه ورود (Sign in) به گوگل آناليتيکس را انتخاب نماييد.  در 
با ورود به صفحه ی گوگل آنالیتیک ، بر روی SIGN IN کلیاز منوی باز شده Google Analytics را انتخاب کنید.ک نمایید

اکنون وارد صفحه ی Sign Up گوگل آنالیتیک خواهید شد.بر روی Sign Up کلیک کنید.
در این قسمت وارد صفحه ی New Account خواهید شد.
در این صفحه ابتدا لازم است مشخص کنیم قصد Track (دنبال کردن) یک Mobile App یا اپلیکیشن موبایل را داریم یا یک وب سایت . WebSite را انتخاب میکنیم.
و بر روی Get Tracking ID کلیک کنید.
سپس قوانین گوگل آنالیتیک برای شما نمایش داده می شود که بعد از مطالعه و تایید بر روی I Accept کلیک نمایید
در گام بعدی پس از تایید قوانین کد اختصاصی شما داده می شود که می بایست این کد را در Head سایت خود قرار دهید. همانطور که گوگل نیز توصیه می کند بهتر است کد در Head سایت قرار داده شود تا برای زمانی که سایت به صورت کامل بارگزاری نشد کد گوگل آنالیتیک خوانده شود، در صورتی که سیستم مدیریت محتوا های جوملا یا وردپرس استفاده نمایید باید ابتدا فایل های قالب خود را پیدا کنید و سپس کد زیر را در تگ head قالب خود اضافه کنید، در زمینه قرار دادن کد گوگل آنالیتیکس در سیستم مدیریت محتوا های مختلف مقالات زیادی منتشر شده است که می توانید راجع به آن جستجو کنید، .
بعد از قرار دادن کد در Head سایت می توانید از ابزار های گوگل آنالیتیک استفاده کنید. به این منظور از نویگیشن بالای صفحه بر روی Reporting کلیک کنید.
نمودار Session های وب سایت (یا همان جلسات) برای شما نمایان خواهند شد که البته توجه داشته باشید برای سایت های تازه ثبت شده در گوگل آنالیتیک این نمودار ها مقادیر 0 را نمایش می دهند و حدود 5 روز زمان لازم است که گوگل آنالیز داده های سایت شما را به صورت تدریجی جمع آوری و ارائه دهد
در قسمت Overview می توانید نمودار Session ها را مشاهده نمایید. Session به معنای جلسه می باشد. برای درک مفهوم جلسه به این مثال توجه کنید: یک کاربر وارد سایت شما می شود، چند صفحه را مشاهده می کند، و از سایت خارج می شود، به این روند یعنی زمان ورود کاربر تا خروج آن از سایت یک جلسه یا Session می گویند.
Sessions: تعداد کل جلسات ایجاد شده در سایت شما در بازه زمانی انتخابی
Users: تعداد کاربرانی که به سایت شما آمده اند (تعداد کاربران یونیک: یعنی تعداد واقعی کاربران بدون ثبت ورود تکراری)
Page Views: تعداد بازدید صفحات
Page / Sessions: مشاهده ی صفحات براساس Session ها
Session Duration: مدت زمان میانگین هر Session را نمایش می دهد
Bounce Rate: زمانیکه کاربر وارد سایت شما می شود و بدون مراجعه به سایر صفحات از سایت خارج می گردد را Bounce Rate یا درصد خروج کاربران می گویند.
New Sessions: معیاری می باشد که درصد کاربران جدیدی که به سایت شما وارد شده اند را نمایش می دهد.